Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Książki

Król. Jak czegoś nie rozumiesz, milcz, aż zrozumiesz

Dziś kolejny audiobook, który słuchałam spędzając długie godziny w trasie. Na podstawie tej książki powstał serial, który cieszy się dużą popularnością. Tym bardziej byłam ciekawa, jaka to historia na mnie czeka.

Mamy rok 1937 i przenosimy się do Warszawy. Wszędzie  Na każdym kroku czuć pozostałości wojny, a światem stolicy rządzi gang składający się z Żydów i Polaków. Poznajemy Jakuba Szapirę. To bokser, uosobienie męskości i siły. Każda kobieta marzy o tym, aby spędzić z nim choć jedną noc. Szapiro jest prawą ręką Kuma i załatwia dla niego pilne sprawy. Wie wszystko i o wszystkich. To mu ustępuje się miejsca w kawiarni i nie oczekuje zapłaty za wyświadczone usługi. Człowiek majestat. 

Szapiro jest ojcem dwóch chłopców, którzy są owocem jego miłości do Emilii. Jednak zanim przyszło w jego życiu swego rodzaju ustatkowanie prowadził dość burzliwe życie z Rywką. Kolejną istotną postacią w tym zagmatwanym życiorysie, ale również naszej całej opowieści. 

No i Mosze Inbar, chłopak, którego Jakub chce uczynić swoim następcą. Mimo, iż dowódcą jest Kum to jednak Jakub Szapiro jest tu centralną postacią. O jego dojrzewaniu, braniu odpowiedzialności, ale również o szaleństwie z miłości i słabości do kobiet w których się zakochiwał.

Wydawać się może, że to tylko opowieść o grupie ludzi będących ze sobą w dużej zależności. Ale mamy tu znacznie, znacznie więcej. Pojawiające się zwroty akcji to istny kosmos. Przyznam, że końcówkę wysłuchałam z przysłowiową „otwartą buzią”. To pozycja, która mogę z czystym sumieniem polecić. Niezwykle ciekawa historia, ukazująca trochę inny aspekt życia. Ufam, że kiedyś dane mi będzie zobaczyć również serial i podzielić się z Wami opinią na jego temat. 

Recenzja gościnna, autorka: AN (Piszę bo i tak tego nikt nie czyta.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *