Po długich pracach remontowych Pałac w Lewkowie ponownie świeci pełnym blaskiem. Dzięki ciężkiej pracy udało się przywrócić mu piękny wygląd oraz uruchomić w jego wnętrzach muzeum. Wszystko to w cudownych okolicznościach przyrody, gdyż okalający pałac park robi olbrzymie wrażenie na spacerujących. Szczególnie teraz w okresie jesieni.
Lewków znajduje się niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego. Na początku XV wieku był własnością rycerskiego rodu Doliwów, którzy w późniejszym okresie przyjęli nazwisko Lewkowskich herbu Doliwa. W późniejszych latach wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Istotną datą w historii Lewkowa jest rok 1782, gdy majątek został sprzedany rodzinie Lipskich herbu Grabie. Posiadali go oni do roku 1939. Obecnie w pałacu mieście się muzeum, a jedna z wystaw jest poświęcona jego ostatnim właścicielom.
Pałac w Lewkowie należy do najokazalszych klasycystycznych rezydencji w Wielkopolsce. Przed głównym wejściem rozciąga się honorowy dziedziniec, ujęty po bokach dwoma analogicznie opracowanymi oficynami. Po lewej stronie znajdziemy zabudowania gospodarcza, a na tyłach pałacu rozpościera się piękny park ze stawem. Warto przyjechać tu właśnie w tym okresie. Złota polska jesień, kolorowe liście sprawiają, że oglądamy scenerię jak z obrazu.
Po pracach remontowych pod okiem konserwatora zabytków pałac prezentuje się znakomicie. Elewacja formantowa to istne dzieło sztuki. Ozdobiona jest dekoracją sztukatorską, malarską oraz rzeźbą pełnoplastyczną. Mnóstwo zdobień i detali sprawia, że nie można oderwać wzroku od pałacu. Gdy wejdziemy do środka jest równie pięknie. Wyremontowane wnętrza robią duże wrażenie. Starano się odtworzyć utrwalony na zdjęciach wygląd pałacowych wnętrz. Moją uwagę szczególnie przykuły dekoracyjne malowidła ścienne. Naszym oczom ukazana zostaje spora kolekcja mebli, porcelany i malarstwa głownie XIX wiecznego. Na tym przykładzie widzimy codzienne życie wielkopolskiego ziemiaństwa w tamtym okresie.
Na parterze możemy podziwiać Jadalnię będącą pierwszym reprezentacyjnym pomieszczeniem. Sąsiadował z nią Pokój Kredensowy, który w dawnych czasach przeznaczony był dla służby. Największe wrażenie na zwiedzających zrobi zapewne Sala Balowa, przez rodzinę Lipskich nazywana Salonem Okrągłym. To co zapada w pamięć przechodząc przez to pomieszczenie to dwa koliste piece zwieńczone figurami Marsa i Ateny. Dalej znajduje się Salon Pejzażowy, na którego ścianach znajdziemy malowidła Antoniego Smuglewicza. Na wspomnienie zasługuje również ładnie zaaranżowana kancelaria oraz gabinet.
To oczywiście tylko część dostępnych pomieszczeń przywołujących na myśl dawne mieszczańskie życie. Zaaranżowano także piętro pałacu. Znajdziemy w nim wystawę poświęconą roli ziemiaństwa w popularyzacji archeologii, czy kulturze ludowej wielkopolski. Nie brakuje tam także części poświęconej rodzinie Lipskich. Jak dowiedziałem się na miejscu, nie cała przestrzeń została już zaaranżowana i muzeum planuje w przyszłości jeszcze rozbudować tę część wystawy.
Pałac w Lewkowie to kolejna perełka na mapie Wielkopolski. Miejsce, do którego warto przyjechać, na spacer po parku i krótką lekcję historii. Kunszt z jakim pałac został odnowiony docenią wszyscy, nie tylko miłośnicy architektury. To idealne miejsce na jednodniowy wypad i poznanie tej części wielkopolski.
Muzeum w Lewkowie
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 10.00-15.00
sobota-niedziela 10.00-17.00
Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.
Usługę przewodnika zgłaszać najpóźniej 2 dni przez zamierzonym zwiedzaniem.
Ceny biletów:
Rodzaj biletu Cena biletu
Normalny -15,00
Ulgowy-10,00
Wycieczkowy-12,00
Szkolny-8,00
Rodzinny-25,00
Bilet usługi przewodnickiej-30,00
[…] auto zasługuje również na wyjątkową scenerię, dlatego na sesję zdjęciową udaliśmy się do Muzeum w Lewkowie. Mieści się tam świeżo wyremontowany pałac wraz z przepięknym 6 hektarowym parkiem. To […]