Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Atrakcje turystyczne Muzea

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

W ostatni weekend miałem przyjemność odwiedzić Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Okazało się, że raptem 20 kilometrów od Jarocina znaleźć można wyjątkowe muzeum mieszczące się w cudownym zespole pałacowo-parkowym. Warto tu przyjechać chociażby dla widoków.

Muzeum mieści się w pałacu, który został wybudowany w latach 1798-1799. Po wojnie pałacowe wnętrza służyły do przechowywania zboża. W 1952 roku zaczął tu funkcjonować dom kultury oraz biblioteka. Był to też czas startu prac remontowych. Prawdziwe działania w tej kwestii rozpoczęły się w połowie lat 90 i trwały aż do 2006 roku. Wtedy przeprowadzono prace remontowe i konserwatorskie w pałacu. Zadbano także o otoczenie. Odrestaurowano osiemnastowieczne pawilony parkowe – Oficynę, Panteon i Monopter, a na terenie dawnej osady ogrodniczej ulokowano administrację i zaplecze hotelowe.

Pałacowe wnętrza robią niesamowite wrażenie. Niektóre zdobienia zapierają dech w piersiach. Zawsze oglądając zabytkowe budowle jestem pod wrażeniem kunsztu ówczesnych architektów oraz robotników. Liczne malowidła i rzeźbienia zwrócą uwagę nawet tych, którzy nie interesują się architekturą. W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się także ich zdjęcia z dawnych lat. Możemy zobaczyć w jak opłakanym stanie były one kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej doceniamy pracę i trud włożony w przywróceniu temu miejscu blasku.

Dwa zdania należą się także zebranym tutaj meblom. Drewniane stoły, szafy, czy krzesła wyglądają pięknie. Dziś nie znajdziemy już tak wykonanych i zdobionych mebli. Wszystko jest tu odpowiednio zaaranżowane. Wchodząc np. do jadalni widzimy stół wraz z zastawą, który wręcz zachęca do tego aby usiąść i skosztować jakiś pyszności.

Oczywiście odnajdziemy tu też szereg pamiątek, poznamy losy osób związanych z tym miejscem oraz historię regionu. Miłośników broni zaciekawią zapewne dziele bractw strzeleckich. Osoby interesujące się wolnomularstwem również powinny tu zajrzeć. Na wystawie zobaczymy kilka wyjątkowych pamiątek jak chociażby Konstytucję Andersona pierwszą i najważniejszą konstytucję wolnomularstwa z 1717 roku.

Druga część ekspozycji to szczególna gratka dla fanów mody. W poszczególnych pomieszczeniach możemy podziwiać zarówno modę męską jak i damską z dawnych lat. Szykowne fraki, gustowne cylindry, olśniewające suknie, czy biżuteria. To wszystko robi wrażenie nawet na takim modowym ignorancie jak ja. Moją uwagę przykuły szczególnie niezwykle szykowne ubrania dla pałacowej służby. Dziś nawet do teatru chodzimy w t-shirtach, a kiedyś każda osoba musiała wyglądać elegancko.

Oprócz zabytkowego pałacu mamy tu również wyjątkowo piękny park. Co ważne jest on otwarty dla zwiedzających także poza godzinami działania muzeum. Spacerując alejkami oprócz cudownej przyrody możemy podziwiać wspomniane wcześniej wyremontowane budynki. Tuż przy pałacu stoi Oficyna. Przy pobliskim stawie znajdziemy także pięknie odnowiony Monopter. Idąc w głąb parku naszym oczom ukaże się Panteon. Warto zajrzeć do jego wnętrza, ponieważ mieści się tam mała wystawa. Natomiast na samym końcu naszym oczom ukaże się oranżeria z pięknie zaaranżowanym ogrodem.

Wrócę jeszcze do samego parku. Jak wyjątkowe to miejsce niech świadczy fakt, że znajdziemy tu aż 33 drzewa zaliczane do pomników przyrody. Najstarszy z nich datowany jest na 1680 rok!!! Aż chce się człowiek zatrzymać i usiąść na jednej z ławeczek. Ja przechadzając się po parku cały czas zadawałem sobie pytanie, jak wiele te drzewa musiały widzieć. Ileż ciekawych historii miało tu miejsce.

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Nawet jeżeli nie jesteście miłośnikami historii, to piękno przyrody was zachwyci. Przed samą wizytą warto też zajrzeć na stronę muzeum, ponieważ organizowane są tam różne wydarzenia. Ja miałem to szczęście, że podczas mojego pobytu mogłem posłuchać plenerowego koncertu. I rada na koniec. Nawet jeżeli nie jesteście głodni to zajrzyjcie do kawiarni, gdyż zlokalizowana jest w pałacowych podziemiach.

Bilety:

Bilet normalny

10 zł

Bilet ulgowy

5 zł

Dzieci i młodzież do lat 16

1 zł

Dzieci do lat 7

wstęp bezpłatny

Wynajęcie przewodnika*

25 zł

*dla grup obejmujących więcej niż 15 osób

35 zł

Godziny otwarcia Muzeum poza sezonem turystycznym, tj. od 1 listopada do 31 marca:

Poniedziałek

nieczynne

 

Wtorek-piątek

10:00 – 16:00

 

Sobota

10:00 – 16:00

 

Niedziela

11:00 – 16:00

 

Piątek jest dniem bezpłatnego wstępu.

Godziny otwarcia Muzeum w sezonie turystycznym tj. od 1 kwietnia do 31 października:

Poniedziałek

nieczynne

 

Wtorek-piątek

10:00 – 17:00

 

Sobota

10:00 – 18:00

 

Niedziela

11:00 – 18:00

 

W piątek wstęp jest bezpłatny



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *