Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Kultura

Premiera dokumentu „Malta w czasie zarazy”


fot. materiały prasowe

Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Malta z wielu względów była wyjątkowa. W głównej mierze przyczyniła się do tego pandemia Covid-19. Cały ten proces przez kilka miesięcy dokumentowała dziennikarka Agnieszka Nawrocka. Owocem tych działań jest dokument Malta w czasie zarazy którego premiera odbędzie się w niedzielę 21 lutego o g. 20:00 na kanale YouTube festiwalu.

Ubiegły rok bardzo mocno doświadczył wszystkich ludzi. Szczególnie organizatorzy różnych wydarzeń żyli w ciągłej niepewności i trudno było cokolwiek zaplanować. Na twórcach Malty Covid-19 wymusił zmianę programu, komunikacji, produkcji oraz promocji. Malta była rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście, konsekwentnie jednak realizowała postulat: na żywo.

Poznańska reporterka Agnieszka Nawrocka stwierdziła, że jest to świetny pretekst to udokumentowania tych wielomiesięcznych działań i stworzenie filmu. Kamera śledziła organizatorów, artystów, ale też publiczność. W godzinnym dokumencie Malty w czasie zarazy Agnieszka Nawrocka pokazuje zmagania organizatorów z kwestiami bezpieczeństwa oraz potrzebę spotkania się bezpośrednio z publicznością, wyjścia poza Internet.

Film pełen jest kulturalnych wydarzeń a przede wszystkim pełen emocji, emocji widzów, emocji artystów i emocji organizatorów, którzy podjęli się wyjątkowego wyzwania stworzenia festiwalu podczas pandemii. To historia obaw, historia odpowiedzialności i historia radości i wielkiej tęsknoty za żywym kontaktem z kulturą. – zapowiada reżyserka filmu Agnieszka Nawrocka.

Pandemia przyzwyczaiła nas do kultury w sieci, w czasie izolacji wiele instytucji, artystów i artystek przeniosło się w rzeczywistość wirtualną. Choćbyśmy bardzo chcieli, internet nie uratuje kultury. Najważniejsze było dla nas bezpieczeństwo publiczności, artystów i artystek oraz spotkanie na żywo. Sztuka bycia razem jest fundamentem festiwalu. Skoro widzowie nie mogli przyjść na klasyczną Maltę, to Malta zjawiła się przed ich domami, w parkach, nad rzekami, jeziorami i na wielkiej dwuhektarowej łące. – komentuje dyrektor festiwalu, Michał Merczyński

Premiera dokumentu Malta w czasie zarazy w reż. Agnieszki Nawrockiej odbędzie w niedzielę 21 lutego o godz. 20:00 na kanale YouTube Malta Festival Poznań (włącz powiadomienie o rozpoczęciu premiery). Materiał dostępny jest z polskimi napisami.

LINK DO FILMU ZNAJDZIECIE PONIŻEJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.