Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Film Kultura

Winowajca. O miłości nie tylko do wina

“Winowajca” reż. Sean Cisterna

W swoim filmie Sean Cisterna przenosi nas do pięknych Włoch zakochanych w winie. Nie jest to jednak kolejna komedia o tworzeniu winnicy, ale lekka opowieść o wartościach, rodzinie i pasji z domieszką metafizyki.

Wyjściowy pomysł jest dokładnie taki sam jak w większości tego typu produkcji. Odnoszący sukcesy zawodowe prawnik czuje, że potrzebuje od życia czegoś więcej. Porzuca pracę i postanawia wrócić do rodzinnego miasta we Włoszech skąd jako mały chłopiec wyjechał do Kanady. Pamięta jak jego dziadek tworzył wino i ma nadzieję odnowić rodzinną tradycję.

“Winowajca” reż. Sean Cisterna

Winnica jest zapuszczona, ma dzikiego lokatora, który ani myśli się wyprowadzić, ale też opiekuna, który przez wszystkie lata robił kilka butelek wina rocznie. Nasz bohater Marco chce wraz z nimi przywrócić dawny blask winnicy i ponownie zacząć produkować wino na dużą skalę. Namawia do pomocy okolicznych mieszkańców i jak można się domyślić przywraca nadzieję na lepsze jutro w miasteczku.

Na szczęście reżyser postanowił złamać ogólny schemat. Nie brak tu rzecz jasna humoru, ale bardzo istotne są wątki dramatyczne. Wbrew pozorom w opowiadanej historii najważniejsze nie jest wino, a człowiek. Marco wspomina przeszłość, próbuje sobie z nią poradzić. W tym celu rozmawia z winoroślami oraz własnym dziadkiem. Te metafizyczne elementy świetnie sprawdzają się w kinie i dodają obrazowi uroku.

“Winowajca” reż. Sean Cisterna

Kłótnia z roślinami o to czy będzie dobrym rolnikiem wywoła uśmiech u każdego. Wspominania dziadka pozwalają wejść w lekko nostalgiczny ton. Do tego wszystkiego mamy próbę naprawy relacji bohatera z żona i córką, które wbrew rozsądkowi także wyruszają do Włoch i ku własnemu zaskoczeniu pomagają w odbudowie winnicy.

Winowajca to przyjemna, lekka komedia z jasnym przesłaniem, co w życiu jest najważniejsze. Rodzina, przyjaciele, a także wartości to rzeczy niezbędne. Wszystko to w pięknych Włoszech, gdzie o winie opowiada się z miłością i pasją. Jeżeli ktoś pragnie na chwilę oderwać się od codzienności i zajrzeć do lekko idyllicznego świata na pewno po seansie będzie zadowolony.

6/10

Patryk Szczechowiak

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *