Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Poznań

Obchody 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

fot. materiały organizatora

W tym roku przypada 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w najbliższych dniach odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Głównym wydarzeniem będzie widowisko multimedialne “ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019”.

Obchody rozpoczną się już 26 grudnia gdy to tradycyjnie już o godz. 16:00 na Dworcu Letnim w odbędzie się rekonstrukcja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Natomiast główne uroczystości zaplanowane są na 27 grudnia.

O 12:30 w Farze Poznańskiej odbędzie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Natomiast późnym popołudniem nastąpi złożenie wiązanek pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wielki finał zaplanowany na 18:30 to widowisko “ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019”.

Jest to spektakl światła, dźwięku oraz efektów specjalnych, laserów i ognia poświęcony tematyce Powstania Wielkopolskiego. Zaakcentowane zostaną w nim najważniejsze wydarzenia zwycięskiego zrywu, a historia Powstania ukazana zostanie w niecodzienny, nowatorski sposób.

Scenę dla widowiska stanowić będzie fasada Arkadii przy placu Wolności w Poznaniu. Wybór ten nie jest przypadkowy, ponieważ w okolicach Arkadii 27 grudnia 1918 r. postrzelony został Franciszek Ratajczak. To właśnie na placu Wolności – 100 lat temu Wojska Wielkopolskie złożyły swoją przysięgę.

Wstęp na widowisko jest bezpłatny. Szczegółowe informację o obchodach można znaleźć na stronie www.27grudnia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *