Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Witamy na Jeżycach, czyli mapa lokalnych rzemieślników


fot. https://www.poznan.pl

Coraz trudniej znaleźć prawdziwych rzemieślników. Zegarmistrz, szewc, tapicer, czy krawcowa to osoby, które bywają nam potrzebne, ale obecnie ciężko je znaleźć. Z rozwiązaniem przychodzi no mapa zatytułowana Witamy na Jeżycach. To przedsięwzięcie Miasta Poznania i Rady Osiedla Jeżyce promująca lokalne rzemiosło. Mapa jest bezpłatna.

Publikacja ta powstała, aby promować tradycyjne rzemiosło oraz pomóc lokalnym przedsiębiorcą. Chodzi szczególnie o usługi i zawody potrzebne mieszkańcom, a które – ze względu na swój tradycyjny charakter – nie są w wystarczający sposób promowane lub odchodzą w zapomnienie, jak np. szewc, zegarmistrz czy krawiec. 

To nie wszystko. Twórcy wskazują nam także, gdzie znajdziemy sklep rybny, małą księgarnie, sklep filatelistyczny, a nawet gdzie możemy poddać renowacji meble. Pewnie wielu nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich miejsc w naszym mieście. Ponadto oprócz punktów usługowych i handlowych na mapie umieszczono przestrzenie ważne dla tego fyrtla. Ukazujące historię Jeżyc, współczesne ważne miejsca dla życia społecznego, a także ikony architektury.

Mapa wydrukowana została w nakładzie 5000 egzemplarzy. Jest dostępna za darmo w informacji turystycznej na Starym Rynku oraz w Centrum Informacji Kulturalnej w budynku Arkadii. W tym tygodniu publikacja trafi także do punktów handlowych i usługowych wskazanych na mapie oraz do instytucji kulturalnych działających na Jeżycach. Można również pobrać ją ze strony internetowej Miasta Poznania.

Witamy na Jeżycach  jest efektem współpracy Miasta Poznania i Rady Osiedla Jeżyce. Tekst opracował Paweł Kwiatkowski, współtwórca projektu JEstŻYCiE. Projekt graficzny stworzyła Ola Płocińska. 

Mapa powstała w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Inspiracją do jej stworzenia była “Wrażeniowa mapa ul. Św. Marcin”, której pomysłodawcą jest Fundacja Made in Art.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *