Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

World Press Photo w Poznaniu

Do Poznania ponownie zawita wystawa World Press Photo. Tym razem najlepsze fotografię będziemy mogli podziwiać we wnętrzu iglicy na terenie międzynarodowych Targów poznańskich. 65. edycja wystawy World Press Photo odbędzie się w dniach 9-26 maja w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie.

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie. Pomysłodawca tego przedsięwzięcia jest stworzona w 1955 ropku World Press Photo Foundation – niezależna fundacja z siedzibą w Amsterdamie zajmująca się rozwijaniem i promocją sztuki wizualnej. Początkowo konkurs zakładał, że grupa holenderskich artystów będzie prezentowała swoje dokonania międzynarodowemu gremium. Przez te wiele lat znacznie wzrosło jego znaczenie i dziś to najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie dziennikarstwa fotograficznego.

World Press Photo – 65. edycja

World Press Photo wyróżnia i nagradza najlepsze zdjęcia reportażowe i dokumentalne minionego roku*. W tym roku niezależne jury postanowiło wyłonić regionalnych zwycięzców w czterech kategoriach: Singles, Stories, Long-Term Projects i Open Format. Ogólnie nagrodzono 24 autorów z 23 krajów. Zwycięzcy zostali wybrani spośród 64 823 zdjęć zgłoszonych przez 4066 fotografów ze 130 krajów.

To ekscytujące widzieć, w jaki sposób nowy regionalny konkurs przyniósł zmiany, na które liczyliśmy. Zmiany, które naszym zdaniem przyniosą różne perspektywy i głębsze połączenie z fotoreportażem i fotografią dokumentalną z całego świata – tak o tegorocznej edycji mówi Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawczy World Press Photo Foundation

Otwarcie wystawy

Oficjalne otwarcie 65. edycji wystawy World Press Photo nastąpi podczas wernisażu w dniu 8 maja br. Pojawią się na nim przedstawiciel Zarządu Grupy MTP, przedstawiciele World Press Photo, fotograf Szymon Brodziak oraz prezes Związku Artystów Plastyków Ewa Gbiorczyk. Wernisaż zakończy wspólne zwiedzanie wystawy wraz z występującymi prelegentami i artystami.

Wystawa World Press Photo będzie otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach 11:00-19:00 przez blisko trzy tygodnie w dniach od 9 do 26 maja br. Bilet normalny kosztuje 30zł, a ulgowy 20 zł. Wejściówki można kupić tutaj.

Sztuka w Świecie

Wystawie World Press Photo będą towarzyszyć również inne wydarzenia. W ramach Sztuki w Świecie, zobaczyć będzie można jeszcze dwie intersujące wystawy prezentujące prace znanych i utalentowanych artystów.

Historia uchwycona w kadrze – 100-lecie MTP – Szymon Brodziak

Wystawa Szymona Brodziaka wielokrotnie nagrodzonego mistrza fotografii czarno-białej, założyciela Brodziak Gallery i twórcy Brodziak Academy. Historia uchwycona w kadrze to wystawa pokazująca Międzynarodowe Targi Poznańskie od zupełnie innej strony. Warto spojrzeć na MTP oczami artysty i poczuć ducha tego wyjątkowego miejsca.

6 spojrzeń na sztukę – Związek Artystów Plastyków

Sześć spojrzeń na sztukę to wystawa malarstwa, grafiki i fotografii sześciu artystów: Katarzyny Bukowskiej, Ewy Gbiorczyk, Joanny Pęgier, Marii Silskiej, Konrada Siudy oraz Roberta Toczewskiego. Artyści przedstawią swoje prace w różnych technikach plastycznych. Będzie można przyjrzeć się pracom olejnym, akrylowym z użyciem żeli i past strukturalnych, czy jednej z najtrudniejszych technik, jaką jest akwarela. Obok obrazów pokazane będą grafiki, forma plakatu oraz cykl zdjęć.

Weekendowe Spotkania z Kulturą

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja, odbędą się także Weekendowe Spotkania z Kulturą. W czasie sobotnich spotkań rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z monotypią – techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Warsztaty poprowadzą artyści ze Związku Artystów Plastyków.

W każdą sobotę odbędą się dwie tury warsztatów: o godz. 11:00 oraz o godz.14:00. Warsztaty będą trwały ok. 1,5h. Limit uczestników jednej tury warsztatów to 25 osób. Warsztaty są płatne: 30 zł za osobę.

* UWAGA – na wystawie World Press Photo niektóre fotografie mogą być drastyczne, wzbudzać lęk lub uczucie niepokoju. Wrażliwych widzów prosimy o szczególną ostrożność. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność. Dzieci wpuszczane będą tylko pod opieką dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *