Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Czas na zakup kasy fiskalnej online

Zaczęło się od warsztatów samochodowych, które jako pierwsze musiały korzystać z kas fiskalnych online. Teraz przychodzi kolej na następne branże. Czas na wprowadzenie przedsiębiorstwa mają tylko do końca czerwca bieżącego roku.

Od 1 lipca 2021 roku kolejne branże będą zobligowane do posiadania kasy fiskalnej online. Wymusza to na nich ustawa o kasach fiskalnych online. Zakłada ona stopniowe wycofywanie z użytku tradycyjnych kas fiskalnych. Pierwotnie przepisy te miały obowiązywać już wcześniej, jednak ustawodawca postanowił dać przedsiębiorstwom więcej czasu na zmiany. Dodatkowo na wydłużenie terminu wpłynęła też pandemia związana z COVID-19.

Po co to wszystko?

Oczywiście nowelizacja ustawy o VAT związana z wprowadzeniem obowiązku posiadania kas fiskalnych online ma na celu poprawę kondycji finansowej państwa. Takie rozwiązanie powinno znacznie zwiększyć wykrywanie i ograniczyć oszustwa podatkowe. Działania te pozwolą uszczelnić obowiązujący system. Z rynku znikną też przestarzałe kasy, których kontrola była utrudniona. Ma to również ułatwić życie klientom. Zyskają oni większy dostęp do płatności bezgotówkowych oraz paragonów elektronicznych.

Kogo dotyczą przepisy?

Pierwsi z kas fiskalnych online musieli korzystać właściciele warsztatów samochodowych. Następnie przyszła kolej na inne branże. Od stycznia tego roku obowiązek ten dotyczy również hoteli, pensjonatów oraz gastronomii. Prawdziwa rewolucja nadejdzie jednak od 1 lipca 2021 roku. Na listę firm, które zobligowane będą do posiadania kasy fiskalnej online trafią firmy świadczące usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu. Nie oznacza to, że inne branże mogą spać spokojnie. Na nie przyjdzie kolej w kolejnych latach, dlatego warto już teraz pomyśleć o wprowadzeniu zmian.

Jaka ulga na zakup?

Jak widać grupa, której dotyczy wymiana tradycyjnych kas fiskalnych ta jest spora, a czasu pozostaje coraz mniej. Przedsiębiorcy nie powinni czekać z tym zadaniem, tym bardziej, iż w myśl obowiązujących przepisów należy im się ulga na zakup kas fiskalnych online. Wynosi ona 90% wartości netto kasy, ale nie więcej niż 700 zł. Ofertę kas online znajdziecie na: https://netvet.pl/kasy-fiskalne/. Na stronie firmy znajdziecie też więcej informacji na temat planowanych zmian oraz możliwości skorzystania z ulgi.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *