Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań Teatr

Czerwiec z Festiwalem Malta


fot. materiały prasowe

Tegoroczna edycja Festiwalu Malta odbędzie się w dniach 18-29 czerwca 2021 r. Hasłem najnowszej edycji jest „Powrót na ziemię / Back to the Ground”. Organizatorzy zapowiadają powrót do korzeni, czyli teatru plenerowego.

Niezwykłym wydarzeniem będzie premiera koncertu Projekt Krynicki. Trzech wybitnych i uznanych kompozytorów – Paweł Mykietyn, Alek Nowak i Paweł Szymański specjalnie na tę okazję tworzy muzykę do wierszy Ryszarda Krynickiego. Prawykonanie utworów będziemy mogli usłyszeć  24 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jedną z kompozycji wykona Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki. Na zakończenie koncertu orkiestra wykona na bis utwór Boléro Maurice’a Ravela, do którego Mariusz „Wilk” Wilczyński będzie na żywo tworzyć rysunkową opowieść.  

Festiwal Malta ogłosił dwa konkursy dla środowisk artystycznych – Chodźmy w plener / Let’s hit the outdoors na działania plenerowe – od krótkich form teatralnych i muzycznych po formy nowocyrkowe oraz nabór Zaklepane / Ground Rules na projekty artystyczne do Generatora Malta skupione wokół społecznych kontekstów ziemi. Ponadto Ola Korbańska i Iwo Borkowicz pracują nad instalacją Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce. Z wykopanej ziemi parku Wieniawskiego powstanie twierdza, w której rozegrają się finałowe rezydencje. Jury wyłoniło łącznie 17 projektów, które będziemy mogli podziwiać w czasie festiwalu.

To nie wszystkie atrakcje czekające na widzów. W programie znajdą się m.in. teatr w przestrzeni publicznej, teatr krytyczny (przegląd spektakli wyprodukowanych przez Komunę Warszawa w reż. Anny Smolar, Cezarego Tomaszewskiego, Siksy i Agnieszki Jakimiak) i teatr familijny, koncerty na świeżym powietrzu, działania dla dzieci, joga na trawie, taneczne rozgrzewki, premiery sztuki zaangażowanej, koncert finałowy, instalacje i interwencje artystyczne, warsztaty, spotkania i debaty. Szczegółowy program zostanie zaprezentowany na konferencji prasowej pod koniec maja.

Identyfikacja wizualna Festiwalu Malta, zaprojektowana przez Marcina Matuszaka i Krzysztofa Ignasiaka z Bękartów, czerpie inspirację z lat 90., estetyki komiksu i pop-artu. Za animację festiwalu odpowiada Kineza. Projekt strony przygotowali Huncwoci. Bardzo dobrze czujemy się w nowych kolorach! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *