Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Kultura Poznań

Festiwal Moniuszki  w Teatrze Wielkim  w Poznaniu

Hasło nadchodzącego sezonu w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki  to POWROTY. Najbardziej oczywistym jest powrót na scene główna teatru, która po dwóch latach remontu, ponownie będzie gościć Widzów I aktorów. Z tej okazji postanowiono też stworzyć Festiwal Moniuszki.

Festiwal Moniuszki w w Teatrze Wielkim  w Poznaniu to hołd, złożony patronowi teatru. Centralnym punktem Festiwalu będzie gala oficjalnie inaugurująca nowy sezon po remoncie (14 X). Gwiazdą wieczoru będzie zaliczany do grona najwybitniejszych barytonów na świecie – Artur Ruciński, obok którego wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie: Ruslana Koval, Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Piotr Kalina, Szymon Mechlinski i Volodymyr Tyshkov. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Jacek Kaspszyk. W programie Festiwalu znalazła się również kompozycja Leszka Możdżera MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE (premierowa prezentacja tego dzieła miała miejsce w 2022 roku w ramach Enea Enter Festival). Inspiracją dla Możdżera była uwertura fantastyczna Bajka Moniuszkioba utwory  usłyszymy w niedzielę, 15 X. Podczas Festiwalu nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych melomanów: najnajMoniuszko to krótka muzyczna opowieść inspirowana pieśnią Moniuszki, zrealizowana z myślą o widzu w wieku 0-3 lat (18 X). Ponadto w Kinie Pałacowym wyświetlony zostanie spektakl Paria (19 X) – ta inscenizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu, zaprezentowana w Roku Moniuszkowskim, podbiła świat i została nagrodzona operowym Oscarem (International Opera Award w kategorii dzieło odkryte na nowo). W sezonie 2022/2023 koncertowa wersja Parii święciła triumfy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz w Filharmonii Berlińskiej. Mocnym akcentem Festiwalu będzie Straszny dwór pod batutą Maestro Marco Guidariniego w reżyserii Ilarii Lanzino, utalentowanej włoskiej artystki, doskonale już znanej poznańskiej publiczności (6-8 X).

Atrakcyjny, zróżnicowany program Festiwalu zachwyci zarówno widzów stęsknionych tradycyjnych interpretacji dzieł Moniuszki, jak i czekających na wydarzenia, które w nietuzinkowy sposób ukażą uniwersalizm jego twórczości. Będzie zatem nowatorsko, będzie klasycznie, będzie jazzowo, zaskakująco, i dla najnajmłodszych, i dla tych, którzy operę znają i kochają nie od dziś. Jednego jesteśmy pewni – będzie mnóstwo emocji i wzruszeń!

FESTIWAL MONIUSZKI | 6-19.10.2023

STRASZNY DWÓR
piątek, 6.10.2023, godz. 19:00
sobota, 7.10.2023, godz. 19:00
niedziela, 8.10.2023, godz. 18:00
Jak opowiedzieć historię XIX-wiecznych amorów w czasach Tindera i mediów społecznościowych? Czy można pogodzić przywiązanie do tradycji z potrzebą nowoczesności? Czy w imię miłości jesteśmy w stanie zmienić nasze przekonania? Straszny dwór Stanisława Moniuszki, najważniejszy utwór polskiego repertuaru operowego, w nowatorskiej i niezwykle aktualnej interpretacji Ilarii Lanzino.
Bracia – Zbigniew i Stefan – poturbowani przez wojenne doświadczenia, postanawiają nigdy nie zakładać rodziny. Przysięga, którą składają, maskuje ich bezradność i wrażliwość. Hanna i Jadwiga – odważne i mądre córki Miecznika – pokpiwają z decyzji młodych żołnierzy. Radykalne postępowanie donikąd nie prowadzi, a błąkające się po komnatach duchy i historia strasznego dworu w jedną noc unieważnią męską przysięgę.
W Strasznym dworze Ilaria Lanzino udawania, że dzieło Moniuszki to nie zbiór efektowych pamiątek przeszłości, a utwór wspaniale wpisujący się w obecne czasy, dający pole twórczej interpretacji, z wyraziście zarysowaniami postaciami i aktualną wymową. Realizatorzy spektaklu pełnymi garściami czerpią z polskiej kultury, umiejętnie łącząc współczesność z dawnymi czasami. W scenograficznej oprawie spektaklu odnajdziemy nawiązania do prac Katarzyny Kobro, Natalii LL i Ewy Partum. Inscenizacja spektaklu podbiła najpierw serca jury międzynarodowego konkursu dla reżyserów operowych, potem recenzentów. Prasa zgodnie pisała: Rewelacja! Nie waham się użyć tego słowa. (…) Oby tak dalej w operowym teatrze i także w teatrze naszego życia [Piotr Nędzyński]. Reżyserka uświadomiła nam, że narodowa świętość sprzed ponad 150 lat może nabrać współczesnych znaczeń [Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”].
reżyseria: Ilaria Lanzino
scenografia: Leif-Erik Heine
reżyseria świateł: Wiktor Kuźma
projekcje: Leszek Stryła
choreografia: Viktor Davydiuk
przygotowanie Chóru: Mariusz Otto
współpraca muzyczna: Katarzyna Tomala-Jedynak
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

GALA INAUGURUJĄCA NOWY SEZON | ARTUR RUCIŃSKI
sobota, 14.10.2023, godz. 19:00
Hej, zagrajcie siarczyście – powrót na scenę pod Pegazem po przeszło dwóch latach remontu nie może odbyć się inaczej niż w rytm Moniuszkowskich kompozycji, bo to dobra wróżba, która na przestrzeni lat sprawdzała się znakomicie. Wystawiona 31 sierpnia 1919 roku Halka rozpoczynała pierwszy sezon funkcjonowania Teatru Wielkiego miasta Poznania, jak po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nazywała się poznańska opera.
Zmodernizowana scena też czeka na utwory Moniuszki i to w najlepszym wykonaniu, dlatego zaprezentuje je laureaci najważniejszego polskiego konkursu wokalnego nazwanego imieniem naszego patrona: Ruslana Koval, Piotr Kalina, Szymon Mechliński i Volodymyr Tyshkov. Ostatniego z grona znakomitych śpiewaków jeszcze nie miała okazji posłuchać poznańska publiczność. Gwiazdą wieczoru będzie Artur Ruciński. Pozostaje nam trzymać kciuki, aby wszystko poszło po naszje myśli. Toi, toi, toi!
Wykonawcy:
Artur Ruciński – baryton
Laureaci Konkursów Moniuszkowskich, m.in. Ruslana Koval, Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Piotr Kalina, Szymon Mechliński, Volodymyr Tyshkov
Jacek Kaspszyk – dyrygent
Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

MONIUSZKO / MOŻDŻER
niedziela, 15.10.2023, godz. 18:00 
Bajka

MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE
Możdżer słucha Moniuszki! Jak sam mówi: „słucha i odkurza”. MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE to kompozycja inspirowana uwerturą fantastyczną „Bajka”, w której znakomity jazzman docenił instrumentację, zwartą konstrukcję i zręczne prowadzenie formy. Precyzyjny splot Moniuszkowskich zabiegów muzycznych zachęca do improwizacji, tchnienia w partyturę powietrza, pokazania jej kunsztu oraz umiejscowienia we współczesności. Możdżer na bazie „Bajki” namalował własną muzyczną opowieść. Stworzył ją z fragmentów, które – jak przy użyciu klawiszowego skrótu – porozsuwał, aby zmieścić w nich niejazzowe akcenty, niektóre tempa oryginału zwolnił, część fragmentów powtórzył. Jak brzmi ta nieoczywista kolaboracja dwóch panów M? Jest fanatycznie! Jest bajecznie!
Wykonawcy:
Leszek Możdżer & Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak feat. Tomasz Dąbrowski (trąbka0, Bartek Królik (bas), Adam Bławicki (saksofon), Łukasz Sobolak (perkusja).

najnajMONIUSZKO
Projekt dla dzieci
środa, 18.10.2023, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00
Dawno, dawno temu (a dokładnie w 1819 roku), za górami, za lasami (będąc precyzyjnym: w maleńkiej wsi Ubiel) urodził się chłopiec. Mama i tata nadali mu imię Staś. Największym marzeniem chłopca było złapanie wszystkich dźwięków, które docierały do jego uszu, i nawleczenie ich na srebrną nitkę. Staś wytrwale próbował to robić. Mijały lata, a dorośli zaczęli zwracać się do niego panie Stanisławie. Okazało się, że dźwięki można zapisać, a one wtedy, ustawione w odpowiedniej kolejności, opowiadają historię. Na przykład o złotej rybce…
najnajMoniuszko to projekt muzyczny inspirowany muzyką Stanisława Moniuszki, dostosowany do możliwości percepcyjnych i rozwoju najmłodszego miłośników dźwięków. Opiera się na powtarzalności i stopniowym wprowadzaniu poszczególnych elementów tworzących muzyczną opowieść – od pojedynczych dźwięków do pełnych liryzmu fraz. Śpiewowi solowemu i fortepianowi towarzyszą instrumenty perkusyjne, które w wyjątkowy sposób pobudzają wyobraźnię małego odbiorcy budując muzyczny świat pełen szumów, szelestów, szmerów, plusków i plumknięć.
Na spotkanie zapraszamy maluszki (0-3) z opiekunami.

PARIA W PAŁACOWYM
Prezentacja na srebrnym ekranie nagrania inscenizacji nagrodzonej operowym Oscarem – International Opera Award w kategorii dzieło odkryte na nowo.
czwartek, 19.10.2023, Kino Pałacowe, godz. 20:30
Operowy Oscar w kinowej sali! Spektakl, który zelektryzował europejską publiczność. Najczęściej nagradzana produkcja w historii poznańskiej sceny. Paria – ostatnia opera Moniuszki, przejmująca opowieść o sile uczucia w brawurowej inscenizacji Grahama Vicka – tym razem w kinie.
Tylko nieliczni widzowie mieli okazję uczestniczyć w scenicznej realizacji Parii. Spektakl był wystawiony w hali Arena i miał rzadko wykorzystywaną w teatrze operowym formułę „site specific”. Śledząca krok w krok bohaterów przedstawienia publiczność odkrywała długo skrywaną tajemnicę walecznego Idamora i uczestniczyła w rozgrywkach arcykapłana Akebara. Inscenizacja Graham Vicka, emocje, które kierownik muzyczny przedstawienia – Gabriel Chmura – wydobył z Moniuszkowskiej partytury oraz znakomite i wyraziste postaci sprawiły, że było to przedstawienie wyjątkowe. Powróćmy do tej realizacji.

KRÓLOWA ŚNIEGU | PRZEMYSŁAW ZYCH
piątek, 27.10.2023, godz. 19:00 PREMIERA
sobota, 28.10.2023, godz. 11:00 i godz. 19:00
niedziela, 29.10.2023, godz. 11:00 i godz. 18:00
sobota, 16.12.2023, godz. 18:00
Ostry fragment stłuczonego zwierciadła, który subtelnie mieni się w słońcu, odbiera blask oczu Kajowi. Niepozorna szklana drobinka zamienia chłopca w bezduszną i pełną złości osobę. Jedyne co go zachwyca to Królowa Śniegu – piękna, zimna, niedostępna – tak inna od wszystkich, których znał do tej pory. Jak uratować Kaja? Czy jego przyjaciółka, urocza i dobra Gerda, znajdzie w sobie dość odwagi, by dotrzeć do lodowego królestwa i uwolnić chłopca? Jaką drogę należy pokonać, by poznać siebie?
Z wielu baśniowych opowieści Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” jest tą, którą doskonale można przełożyć na język tańca. Lustrzane odbicia, lodowe przestrzenie, skrzące się płatki śniegu sprawiają, że kroki bohaterów są niepewne, a każdy z nich szuka swojego ruchu i rytmu. Stąpa lekko, niepewnie, bądź doskonale wie, jak się poruszać w migotliwym świecie.
Wśród nieoczywistych, mamiących nasze zmysły przestrzeni, Robert Bondara – choreograf spektaklu – opowiada historię o zagubieniu i odwadze, o poszukiwaniu i rezygnacji, o dorastaniu i stracie, o różnorodności. Na wiele sposobów można snuć baśń o Kaju, który uległ złudzeniu.
Wykonawcy:
Balet Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Robert Bondara – choreografia
Aleksander Gref – dyrygent
Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *