W Hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich możemy podziwiać wystawę VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition. Pokazywana była na całym świcie, a teraz nadszedł czas na Poznań. To niezwykłe wydarzenie, w którym sztuka łączy się z nowoczesnymi technologiami. Grzechem byłoby gdybym nie wybrał się jej zobaczyć.

Jak można wywnioskować po samym tytule wystawy, główną atrakcją jest tu pokaz multimedialny z wykorzystaniem technologii Digital Art 360. Zanim jednak o tym, to pragnę poświęcić kilka słów temu, co zobaczymy wcześniej.

Na początku naszym oczom ukazują się reprodukcje najbardziej znanych dzieł Van Gogha. Nie zabraknie oczywiście słoneczników. Przy każdym obrazie widnieje krótki opis, pozwalający lepiej zrozumieć oglądane dzieło. Wygodniej jest skorzystać z kodu QR znajdującego się przy wejściu. Po zeskanowaniu go telefonem otrzymujemy dostęp do lektora, który omawia wybrane obrazy. Warto mieć ze sobą słuchawki, żeby nie przeszkadzać innym.

Idąc dalej, naszym oczom ukazuje się ściana z ogólną biografią Van Gogha. Krótki rys biograficzny daje możliwość lepszego poznania życie twórcy oraz najważniejszych wydarzeń w jego życiu. Wspomniana jest tu również jego rodzina, na czele z młodszym bratem Theo, który był bardzo ważny dla Vincenta. To wszystko jest jednak tylko interesującym wstępem do najważniejszej części wystawy. Przechodząc do następnej sali naszym oczom ukazują się wielkie ekrany z animacjami inspirowanymi twórczością bohatera wystawy. Jego sztuka otacza nas, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

W centralnym punkcie umiejscowiono trzy wielkie ekrany. Ponadto animacje wyświetlane są na ścianach bocznych oraz podłodze. Doświadczenie jest niesamowite. Sztuka Van Gogha jest bardzo wdzięczna dla tego typu działań, co udowodnił znakomity film Twój Vincent. Tam w rolę artysty wcielił się Robert Gularczyk, który na wystawie pełni rolę lektora. Odczytuje on fragmenty listów Vincenta Van Gogha do brata Theo. Widzimy jak wielką inspiracją była ta relacja. Całość dopełnia piękna, nostalgiczna muzyka.

Twórcy wystawy umieścili w sali wygodne poduchy i pufy, na których można usiąść i zagłębić się w ten cudowny świat. Totalnie kupiłem zaprezentowaną koncepcję i oddałem się temu doświadczeniu bez reszty. Nie wiem ile trwa pojedynczy pokaz, ponieważ nie było to dla mnie wtedy istotne. Ja zobaczyłem go dwa razy. Polecam też, nie tylko siedzieć w jednym miejscu, ale przespacerować się wokół sali i spojrzeć na animacje z różnej perspektywy.

Często dostaję pytanie, ile czasu trwa wizyta w muzeum, czy na danej wystawie. O ile w większości przypadków mam jakieś punkty odniesienia, tak tu jest z tym problem.  Moja wizyta trwała ok. 1,5 godziny. Natomiast tak naprawdę wszystko zależy od tego jak bardzo zachwyci was pokaz. Tam naprawdę można spędzić sporo czasu. Gdyby nie wołający świat zewnętrzy i pewne obowiązki zostałbym dłużej. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników twórczości Vincenta Van Gogha, ale wszystkich osób, dla których sztuka odgrywa ważną rolę w życiu.

VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Hala nr 1, przy ul. Głogowskiej 18.

Wystawa trwa od 16 września do 28 stycznia 2024r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *