Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Poznań Wystawy

Machiny Leonarda da Vinci w Galerii Malta

Od 15 lipca w Galerii Malta możemy podziwiać nową wystawę zatytułowaną Machiny Leonarda da Vinci. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czy warto ją zobaczyć zapraszam do lektury.

Leonardo da Vinci to jeden z najbardziej znanych artystów w historii. Krążą o nim legendy, jest bohaterem wielu publikacji, rozpraw, czy filmów. Inspiruje także innych twórców. Jeden z żółwi ninja zawdzięcza mu swoje imię, a ja dzięki temu, już jako dziecko zacząłem czytać o da Vincim.

Życiorys

Wystawa została podzielona na kilka części. Zwiedzanie warto rozpocząć od zerknięcia na rekonstrukcję Ostatniej wieczerzy i poznania życiorysu Leonarda, który znajduje się obok. W krótkim opisie twórcy wystawy wyszczególnili kilka okresów jego życia. Dowiemy się m.in. skąd pochodził, gdzie pobierał nauki, a także poznamy najważniejsze zdarzenia z jego życia.

Wojna

Da Vinci jak wszyscy wiedzą był genialnym konstruktorem. Wiele jego wynalazków stosowanych jest do dziś. Moją uwagę szczególnie przykuły maszyny bojowe. Ogromne wrażenie robi działo zaporowe, składające się z 16 armat mogących się obracać. O ciarki może przyprawić rydwan szatkujący, który jak przyznał sam twórca jest tak niebezpieczny, że stanowi zagrożenie zarówno dla wrogów jak i sojuszników.

Codzienność

Na wystawie możemy także podziwiać przedmioty codziennego użytku. Specjalnie zaprojektowana koparka, umożliwiała kopanie nawet w twardej glebie, przy użyciu niewielkiej siły. Dodatkowo była mobilna co znacznie ułatwiało pracę. Leonardo zaprojektował też wysuwaną drabinę, czy pompę wodną. Wszystkie te wynalazki możemy zobaczyć, oczywiście w mniejszej skali.

Natura

Przyroda również wywarła ogromny wpływ na dokonania Leonarda. Wśród eksponatów możemy zobaczyć skrzydło inspirowane budową ptaków, a nawet gotowy skrzydłowiec. Niestety test maszyny zakończył się niepowodzeniem. W notatkach znajdziemy informację, że siła ludzkich mięśni nie wystarczy, aby człowiek mógł się wzbić w powietrze.

Przyszłość

Każdy kto choć trochę zna twórczość Włocha wie, że wyprzedzał swoje czasy. Zaprojektował nawet muzyczny wynalazek o nazwie viola organista. Niestety nigdy nie zyskał popularności, ponieważ dostępna technologia nie pozwała zbudować instrumentu działającego dłużej niż kilka chwil. Dopiero w 2012 roku polski pianista Sławomir Zubrzycki, po trzech latach pracy zbudował urządzenie, które pozwala na granie koncertów.

Malarstwo

Wbrew tytułowi wystawy znajdziemy na niej także najpopularniejsze rekonstrukcje malowideł ze słynną Mona Lisą na czele. Poznamy jej historię oraz przyczynę popularności. Jak się okazuje nie zawsze była tak uwielbiana. Nie zabraknie także ciekawostek o wpływie jaki wywarła na popkulturę.

Rekord

Wśród obrazów zobaczymy również rekonstrukcję Salvador Mundi, czyli najdroższego obrazu świata. Na licytacji zapłacono za niego bagatela 450 312 500 dolarów. Niestety po transakcji ślad po nim zaginął. Jeżeli jesteście ciekawi co się z nim stało, to musicie sami odziewać wystawę.

Interakcja

Na koniec najlepsze, a mianowicie machiny, które można własnoręcznie przetestować.  Zapewne dla wielu będzie to najciekawsza część zwiedzania. Nic nie daje takiej frajdy jak dotknięcie i własnoręczne sprawdzenie działania urządzenia.  Zadbano oczywiście o zdrowie zwiedzających, dlatego przed maszynami znajdują się rękawiczki jednorazowe i płyn dezynfekujący.

Przyjemość

Ze swojej strony mogę z czystym sumieniem polecić najnowszą wystawę w Galerii Malta. Łączy ona wiele cech, które bardzo lubię. Możemy się dowiedzieć ciekawych rzeczy, podziwiać wyjątkowe maszyny, a na koniec cześć z nich sami wypróbować. Będzie to mile spędzony czas, nie tylko dla fanów Leonarda da Vinci.

Wystawa czynna codziennie, również w niedziele niehandlowe, w godz. 10:00-20:00.

Bilety na wystawę można zakupić online oraz przed wejściem na ekspozycję (poniedziałek-piątek: normalny 22 zł, ulgowy 18 zł, grupowy 14 zł, rodzinny (2+2) 62 zł, sobota-niedziela: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł, grupowy 16 zł, rodzinny (2+2) 75 zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *