Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Teatr

Najpiękniejsze światowe opery w poznańskim kinie

W ramach projektu Aria on Screen w wybranych kinach sieci Cinema City będzie można najpiękniejsze światowe opery. W tym zacnym gronie znalazł się także Poznań.

Już od 21 stycznia miłośnicy opery będą mogli zobaczyć jedyną w swoim rodzaju interpretację „Rigoletto” na jeziorze Bodeńskim. Kolejne miesiące to okazja na zapoznanie się z takimi tytułami jak m.in. „Aidę”, „Czarodziejski flet” oraz wiele innych wspaniałych tytułów operowych.

Pasjonaci opery i wszyscy zaciekawieni tą formą sztuki będą mogli zobaczyć w kinie najbardziej wysmakowane widowiska operowe. A będzie, co oglądać! Na ekranach pojawią się tytuły z żelaznego repertuaru każdego teatru operowego na świecie. Ogromny kinowy ekran to szansa na doskonałe warunki, aby podziwiać talent światowego formatu gwiazd na deskach sławnych scen w mistrzowskiej oprawie muzycznej i scenicznej. Opery w kinie będzie można oglądać w polskim tłumaczeniu, co pozwoli na jeszcze głębszy odbiór i pomoże zrozumieć libretto. 

Projekt Aria on Screen ma na celu popularyzację opery jako scenicznego dzieła wokalno-instrumentalnego, którego istotą jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak balet, opera wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Jako pierwsze zaprezentowane zostanie Rigoletto.

To opera w trzech aktach – autorem libretta jest Francesco Maria Piave, a muzykę skomponował legendarny Giuseppe Verdi. Powstała ona na podstawie dramatu Wiktora Hugo Król się bawi i należy do klasyki podziwianej przez miłośników sztuki na całym świecie. W Rigoletto przedstawiony świat balansuje między powagą a kpiną, pozostawiając publiczność z barwnymi wspomnieniami niezwykłych uniesień dzięki fantastycznej muzyce Giuseppe Verdi.

Rigoletto na jeziorze Bodeńskim to przepiękne widowisko, które robi niesamowite wrażenie również ze względu na oryginalną scenografię ze sceną na wodzie oraz wykorzystaniem nowoczesnych technik i elementów, które dodają magii przedstawieniu. Ta interpretacja sztuki jest wystawiana w Austrii w Bregencji w ramach letniego festiwalu i co roku podziwia ją ponad 170 tysięcy ludzi.

Teraz ten świat zawita również do sal kinowych. Więcej osób  będzie miało szansę poczuć emocje płynące z zarejestrowanych na żywo największych arii, usłyszeć najdoskonalsze uwertury i zachwycić się mistrzowskimi układami choreograficznymi. Dla niektórych kinomanów będzie to prawdopodobnie pierwsze spotkanie z tą formą widowiska w takich okolicznościach. Być może to poniekąd kinowe doświadczenie pozwoli im zakochać się w operach i rozwinie nową pasję do muzycznych widowisk.

Rigoletto trafi na ekrany 21 stycznia w wybranych kinach Cinema City w kilku miastach Polski w wersji 2D. Tę i inne opery w Poznaniu będzie można obejrzeć  CC Plaza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.