Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Poznań

Z Rataj na Wildę kładką


fot. materiały prasowe

Kładka pieszo-rowerowa powstanie pomiędzy ulicą Piastowską a os. Piastowskim. Ma ona połączyć Rataje i Wildę. Koncepcje, która zwyciężyła w konkursie stworzyła pracownia Krzysztof Janus “ARCHIMEDIA” – Pracownia Architektoniczna – Architekci & Inżynierowie z Poznania.

Konkurs na projekt kładki ogłoszono w październiku ubiegłego roku. Zgłoszonych zostało 15 prac. Projekt miał zakładać nie tylko samą koncepcję kładki, ale też uwzględnić jej połączenie z istniejącą i planowaną infrastrukturą w pobliżu oraz zagospodarowaniem terenu.  

Dziękujemy wszystkim pracowniom, które nadesłały swoje propozycje. To wiele ciekawych pomysłów na samą konstrukcję kładki, jak i wpisanie jej w otocznie. Jesteśmy również wdzięczni sądowi konkursowemu, który profesjonalnie ocenił prace i wybrał te najlepsze, ale też przygotowuje zalecenia pokonkursowe. Naszym następnym krokiem będzie zaproszenie zwycięzcy do współpracy – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zwycięzcy konkursu w nagrodę otrzymają 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na przygotowanie szczegółowego opracowania, które będzie podstawą realizacji inwestycji. Przeprawa ma mieć 7 metrów szerokości i wspólna przestrzeń dla pieszych oraz rowerzystów. Twórcy proponują także aby kładka została wykonana głównie z betonu i stali. Całość mają uzupełnić meble miejskie w przestrzeni rekreacyjnej wykonane z drewna o podwyższonej odporności, a także energooszczędne oświetlenie.

A tak o zwycięskiej pracy pisali sędziowie: Praca poprzez ciekawy i przemyślany układ kompozycyjny załamania osi wpisuje się w kontekst urbanistyczny. Uwzględnia zarówno walory widokowe jak i przyrodnicze poprzez zachowanie w maksymalnym stopniu istniejącego drzewostanu. Zaproponowane miejsce odgięcia na zachodnim brzegu rz. Warty akcentuje fasadę budynku Miejskich Łazienek Rzecznych z ich widokową ekspozycją z poziomu kładki wraz z plażą Wilda i jej otoczeniem. Osiowy widok w kierunku wschodnim podkreślono kontynuacją geometrii strefy kładki pieszo-rowerowej z obowiązującego planu. Zaproponowano również intrygujące i lekkie rozwiązanie podpór spełniających funkcje komunikacji. Smukły i wstęgowy charakter architektoniczny kładki nawiązuje do rzeki co podkreśla atrakcyjność zaproponowanej koncepcji.

Pozostałe miejsca na podium przypadły pracowni UGO Hugon Kowalski z Poznania (30 tys. zł nagrody) oraz pracowni Dipl. Arch. ETH SIA Anna Jach ze Szwajcarii (20 tys. zł nagrody). Przyznano również wyróżnienia: dla CIP Architects Engineers z Krakowa oraz Pracowni Architektonicznej 1997 z Poznania. Autorzy obu dostaną taką samą nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

Wszystkie prace konkursowe możecie znaleźć w tym miejscu.

Zwycięska koncepcja poniżej


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *