Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Film

Znamy program tegorocznego Animatora!

Seanse, spotkania z twórcami i twórczyniami, quizy, czy karaoke – te i wiele innych atrakcji czeka na uczestników tegorocznego 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Festiwal rozpoczyna się za tydzień 25 czerwca i potrwa 6 dni. Jak co roku Poznań na kilka dni stanie się stolicą animacji. Nie zabraknie wybitnych twórców i ekscytujących tytułów. O randze i jakości Animatora najlepiej świadczy fakt, że jest to festiwal kwalifikujący do Oscarów.

Jak co roku w ramach festiwalu odbywać się będą pokazy konkursowe. Zgłoszone filmy będą walczyć o nagrody w kategoriach krótkiego i długiego metrażu. Świetnym pomysłem są pokazy serialowe. Trafiłem tak na kilka perełek. 17. edycja Festiwalu Animator to aż 66 tytuły m.in. z USA, Tunezji, Meksyku czy Chin walczące o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym, oferując zwycięzcy skróconą drogę do nominacji Oscarowej. Nie ukrywam, że od lat to moja ulubiona część festiwalu. W tegorocznych komisjach Jury znalazły się takie osoby, jak María Trénor, której produkcje pojawiały się na Festiwalach w Wenecji, Berlinie, czy na Festiwalu w Sundance, Magdalena Osińska związana z anime „Gwiezdne Wojny: Wizje”, czy Mark Taynton związany z Adult Swim – liderze w dziedzinie animacji dla dorosłych, w tym odpowiedzialnego za światowy hit “Rick and Morty”.

Animator to także świetna okazja do zobaczenia polskich premier pełnometrażowych filmów animowanych. W tym roku na widzów i widzki czekają takie filmy jak “The Primevals” – najlepsza przygoda retro-fantasy z ręcznie renderowanymi efektami specjalnymi
i orkiestrową ścieżką dźwiękową Richarda Banda, czy “Blue Giant” – poruszająca opowieść o młodym muzyku jazzowym Dai Miyamoto, który wyrusza w podróż do Tokio, aby spełnić swoje marzenia o karierze muzycznej.

Festiwal zaprasza także na spotkania z gościem specjalnym 17. edycji Animatora, Masaakim Yuasą, jednym z najwybitniejszych twórców współczesnego anime. Uczestnicy i uczestniczki Festiwalu będą mieli niepowtarzalną szansę zobaczyć jego kultowe produkcje, takie jak “Mind Game” i “INU-OH“, a także wziąć udział w sesjach Q&A z reżyserem, które odbędą się w środę (26.06), czwartek (27.06) i piątek (28.06).

Nowością tegorocznej edycji są letnie pokazy na tarasie Kina Muza. Po raz pierwszy Animator zbliży się do gwiazd podczas seansów m.in: „Genius Party”, czy produkcji od Adult Swim. Zapowiada się to znakomicie. Animacje prezentowane będą w formacie Silent Cinema – dzięki specjalnie zintegrowanym słuchawkom bezprzewodowym, filmy zostaną wyświetlane w pełnej jakości dźwięku.

Wieczorami, Festiwal Animator zaprasza na imprezy towarzyszące, w tym na Animated Late Night Show. W piątkowy wieczór 28 czerwca w Scenie na Piętrze Hammerzeit Podcast poprowadzi pełne humoru show z międzynarodowymi gośćmi, które przeniesie uczestników
i uczestniczki w fascynujący świat animacji. To doskonała okazja, aby spotkać się z jurorami tegorocznej edycji, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, pasją do animacji, a także pokażą swoje umiejętności animacyjne… na żywo.

Festiwal Animator to nie tylko filmy i spotkania z twórcami, ale także wyjątkowe wydarzenia
w Klubie festiwalowym Rewiry zrzeszające uczestników i uczestniczki Animatora. Pierwszego dnia Festiwalu, 25 czerwca, odbędzie się specjalny Pub Quiz z okazji 42. rocznicy premiery kultowego filmu “Blade Runner”. Uczestniczyć może każdy od 18 roku życia. Filmowy wieczór zakończy impreza prowadzona przez DJ Picika. Kolejne dni dostarczą równie ciekawych atrakcji. Na uczestników i uczestniczki czekać będzie m.in. karaoke.

Pełny program Festiwalu dostępny na stronie: https://animator-festival.com/program/

Bilety dostępne na stronie bilety24.pl oraz stacjonarnie w Kinie Muza w Poznaniu, kasie festiwalowej w Multikinie Start Browar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *