Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Kultura Poznań Wystawy

FRIDA KAHLO &DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST- kilka zdań o wystawie

Dziś w CK Zamek została zaprezentowana wystawa FRIDA KAHLO & DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST. Kto nie miał tej przyjemności musi jeszcze chwilę poczekać. Wystawa dla szerokiej publiczności będzie czynna od czwartku 28 września 2017 roku. 

Wystawa ta jest wydarzeniem na szeroka skalę. Nigdzie w europie nie można zobaczyć tylu prac tej wybitnej artystki. Organizatorzy spodziewają się zatem nie tylko poznaniaków, ale nawet miłośników sztuki zza granicy. Już same liczby są oszałamiające: 28 prac Fridy Kahlo, 10 Diego Rivery, do tego prawie 40 prac Fanny Rabel, 70 fotografii Bernice Kolko, 40 prac artystów z grupy meXylo, a to i tak tylko część wystawy. Należy do tego wszystkie dodać liczne imprezy towarzyszące, warsztaty, spotkania, wykłady, czy pokazy filmowe.

Ekspozycja przenosi nas do Meksyku, a także pokazuje jak Kahlo oraz Riveray wpłynęli na kolejne pokolenia artystów. Znakomitym przykładem jest tutaj pierwsza część wystawy w Holu Wielkim. Można tam podziwiać pracę współczesnych artystów zrzeszonych w grupie o nazwie meXylo. Nawiązują oni do twórczości Fridy, a także poddają refleksji jej fenomen. Co niezwykle istotne wszystkie prace grupy są na sprzedaż, a 50% kwoty zostanie przekazane na ofiary niedawnego trzęsienia ziemi w Meksyku.

Zdjęcie: FRIDA KAHLO &DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST

Pracę Fridy oraz Diego znajdują się na pierwszym piętrze w Sali Wystaw. Tam możemy podziwiać rysunki oraz obrazy tych wspaniałych artystów. Oprócz nich znajdziemy wizerunki fotograficzne Kahlo zrobione przez Nickolasa Muraya należące do kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmenów. Dla miłośników sztuk audiowizualnych organizatorzy przygotowali filmy dokumentalne prezentujące życie Fridy, pokaz murali Rivery, a także karty z pamiętnika Kahlo.

Zdjęcie: FRIDA KAHLO &DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST

Zachodnie skrzydło Zamku znajdziemy tzw. polski kontekst wystawy. Sala 103 to prezentacja zdjęć Bernice Kolko, która była przyjaciółka Fridy pod koniec jej życia. Zaowocowało to niezwykłymi pracami, przedstawiającymi czasem bardzo intymne sceny z życia artystki.

Zdjęcie: FRIDA KAHLO &DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST

Obok w Sali 104 możemy podziwiać dorobek artystyczny Fanny Rabel, która należała do bliskich uczniów Fridy Kahlo, a także współpracowała z Riverą. Prace te prezentują głównie zwyczajne życie Meksyku na przełomie lat 40. I 50. XX wieku.

Zdjęcie: FRIDA KAHLO &DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST

Na sam koniec sala 102, która oddaje hołd „Wystawie Sztuki Meksykańskiej”, która miała miejsce w Warszawie w roku 1955. Widzimy tam prace wielu Meksykańskich artystów oraz słynny obraz Fridy „La Mesa Herida” Niestety w Zamku można tylko oglądac jego rekonstrukcje wykonaną na podstawie kliszy fotografa, ponieważ oryginał zaginął podczas tej wystawy i do teraz pozostaje nieodnaleziony.

Zdjęcie: Frida Kahlo, Zraniony stół/The Wounded Table, 1940

Mój krótki opis oraz zdjęcia w żadnym stopniu nie oddają wspaniałości tej wystawy. Podobały mi się słowa pani kurator dr Helgi Prignitz-Pody, w czasie oprowadzania, gdy stwierdziła, że nie będzie więcej mówić, ponieważ te dzieła po prostu trzeba oglądać, a nie o nich rozmawiać. Zatem zachęcam wszystkich do zobaczenia wystawy.

FRIDA KAHLO & DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST  w Centrum Kultury Zamek w dniach 28.09.2017-21.01.2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *