Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura

Jan Ptaszyn Wróblewski – gościem Enter Enea Festival 2023

Do grona artystów 13. edycji Enter Enea Festival dołączył Jan Ptaszyn Wróblewski ze swoim kwartetem, do którego jako gość specjalny dołączy Leszek Możdżer. Tegoroczny Festiwal  odbędzie się w dniach 4-7.06.2023, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim, Jan Ptaszyn Wróblewski wystąpi 7.06.

Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Od blisko 70. lat współtworzy historię polskiego jazzu.

Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Działał w takich rodzimych, pionierskich formacjach jazzowych, jak m.in. Jazz Believers (1958-1959), Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966). W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Cały czas koncertuje z autorskim projektem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, który  powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005), „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records – oraz „On the road vol. 1” (2022) wydana przez Fortune. Gościem specjalnym Enterowego Koncertu będzie Leszek Możdżer. 

Koncert specjalny Jana Ptaszyna Wróblewskiego to 3. znany punkt Enter Enea Festival. W poniedziałek 5.06 spodziewamy się premiery płyty “Street of Minarets” tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa (5.06), a 6.06 w Poznaniu wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. Usłyszymy m.in. materiał z jej świeżej, wydawanej 23.03 płyty “​​Mélusine”.

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w programie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów, świetnego nagłośnienia i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Enter jest miejscem wielu premier, inicjatorem nowym muzycznych konstelacji. Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.

Bilety na Festiwal dostępne są w sprzedaży od 10.03 na portalach eventim i ebilet.

Kreację wizerunkową 13. edycji Enter Enea Festival, opartą na portrecie Leszka Możdżera zrobionym przez Jakub Wittchen, w studiu zdjęciowym zaaranżowanym w garderobach poprzedniej edycji Festiwalu, przygotowało poznańskie studio Bękarty. 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny.  Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *