Wczoraj zakończyły się targi Smaki Regionów na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem frekwencji, gdyż odwiedziło ją 30 446 zwiedzających.
Smaki Regionów to najsmaczniejsze wydarzenie w kalendarium Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zwiedzający mogli skosztować specjałów a całej polski i nie tylko. W tym roku oprócz naszych tradycyjnych potraw, wystawione były także stoiska z przysmakami azjatyckiej kuchni.
Polska jedzeniem stoi
Na targach wystawiło się 220 przedstawicieli lokalnych producentów wszystkich województw. Na smakoszy czekały takie specjały jak np.: śląskie oblaty, drożdżową babę maślaną produkowaną na specjalnie hodowanej i zasilanej pożywce droższy, przygotowywaną przez 72 h, pszenno-żytnie pierniki oleśnickie, ser koryciński, kiszone szprotki z Pomorza, salami z jelenia, schab ze świni rasy puławskiej, nalewki kresowe, miody nawłociowe, piwo Joppen warzone według receptury, którą ponoć warzył sam Jan Heweliusz, przetwory owocowo-warzywne w postaci konfitur, dżemów, powideł, syropów i wiele innych smakołyków, których na co dzień próżno szukać na sklepowych półkach.
Live cooking
W tym roku Smaki Regionów zaszczyciły swoją obecnością znani i lubieni kucharze. Widzowie mogli zobaczyć przy pracy takie osobowości jak: Ola Nguyen i Laurentiu „Lorek” Zendiu zwyciężczyni i zdobywca drugiego miejsca w programie MasterChef 2018 oraz Tadeusz Muller – prowadzący program w TVN Style „Z gruntu zdrowo”.
Medal targów Smaki Regionów
Jak zawsze przyznane zostały Medale Smaków Regionów. Wyróżnienia te mają na celu promocję lokalnych produktów charakteryzujących się wysoką jakością i propagujących ideę zdrowej tradycyjnej żywności. W tym roku zgłoszono 65 produktów podzielonych na dwie kategorie: produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Kapituła konkursowa postanowiła przyznać 20 medali oraz trzy wyróżnienia.
Bitwa Smaków
W czasie targów rozstrzygnięto także konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”, którego organizatorem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zwyciężczyniami okazały się panie reprezentujące KGW w Gorzykowie (woj. wielkopolskie), które zaprezentowały nadzianą roladę z kaczki w towarzystwie młodej kapusty. Laureatki, poza atrakcyjnymi nagrodami, zostały także uhonorowane Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nie tylko jedzenie
Chociaż targi kręciły się wokół jedzenia, to w czasie ich trwania odbywało się również wiele wydarzeń dodatkowych. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali szereg zabaw z animatorami. Ponadto odbyły się warsztaty owocowo-warzywne, które przygotowało Stowarzyszenie Polska Ekologia.