Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Sport

Nowe koszulki meczowe Lecha Poznań


źródło: lechpoznan.pl

W ubiegłym sezonie Lech Poznań świętował 100-lecie klubu. Jak podkreślają właściciele, jest to klub nie tylko poznaniaków, ale Wielkopolan, a lokalna tożsamość jest dla niego ważna. Kolejorz chce to mocno podkreślić na nowych strojach meczowych, które piłkarze będą zakładać w sezonie 2022/23. Pierwsza okazja do zobaczenia piłkarzy w nowych strojach już jutro w trakcie meczu z Karabachem Agdam w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Jesteśmy dumni, jesteśmy stąd – pod takim hasłem trafia do sprzedaży nowa koszulka. Kolejny raz koszulki meczowe Kolejorza powstały we współpracy z firmą Macron i są w pełni dedykowane klubowi z Poznania. W ubiegłym sezonie mocno akcentowano 100-lecie klubu. Stąd sporo złotych elementów, ale również daty 1922 oraz 2022, a także napis KOLE100RZ. Tym razem twórcy pragnęli skupić się na elementach odnoszących się do historii miasta.

Projektantem koszulek jest Jakub Malicki, który odpowiadał również za stworzenie herbu i specjalnej identyfikacji związanej z setną rocznicą niebiesko-białych. – Stworzenie oryginalnego wzoru na koszulkę Lecha było sporym wyzwaniem. Mamy bowiem wiele symboli kojarzących się z klubem, ale i nie mniej historycznych trykotów, wspominanych z nostalgią przez kibiców Kolejorza. I jak z tego bogactwa skojarzeń wybrać ten jedyny, najwłaściwszy motyw – mówi Malicki o procesie twórczym, jaki mu towarzyszył. – Postanowiłem poszukać inspiracji w mieście, bowiem Lech jest sportową wizytówką poznaniaków, a jego mecze zawsze kojarzyły mi się ze świętowaniem od Grunwaldu po Rataje – dodaje.

I z tego poszukiwania zrodził się dosyć oryginalny pomysł. – Gdy myślę o Poznaniu, to poza oczywistym skojarzeniem, koziołkami, widzę urokliwy Stary Rynek z unikalnymi w skali kraju domkami budniczymi, stojącymi obok Ratusza. Cóż może głębiej wyrażać kupiecką przeszłość stolicy Wielkopolski, jeśli nie te kilkanaście kolorowych budynków ozdobionych fantazyjnymi polichromiami Zbigniewa Bednarowicza. Postanowiłem zatem stworzyć wzór, który stylem będzie nawiązywał do malunków z elewacji domków budniczych. Nie chciałem przy tym kopiować motywów z polichromii poznańskiego artysty, a jedynie stworzyć grafikę w podobnej konwencji. Zależało mi, by trykot na pierwszy rzut oka miał prostą formę, lecz z bliska promieniał tym abstrakcyjnym i nowoczesnym wzorem. Dokładnie jak z Poznaniem, by docenić jego walory trzeba tu pomieszkać i poczuć atmosferę piłkarskiego dnia w stolicy Wielkopolski – opowiada Malicki.

Wzór na koszulce to tylko jeden z elementów, które wyróżniają tegoroczną koszulkę. Pod herbem został wytłoczony rok powstania Lecha. Z kolei końcówki rękawków nawiązują niebiesko-białym motywem do “pasiaka”, czyli najbardziej klasycznego i rozpoznawalnego szalika, jaki zakładają na mecze Kolejorza kibice. Tradycyjnie na karku są tłoczone litery NSNP nawiązujące do hasła Nigdy się nie poddawaj, które widnieje również przy szatniach nad wyjściem na boisko. Domowa koszulka jest niebieska, natomiast wyjazdowa – biała. Z kolei premiera trzeciej już wkrótce, bo 14 lipca w trakcie prezentacji drużyny.

Twórcy zaznaczają, że koszulki zostały wyprodukowane z materiałów przyjaznych środowisku. Stworzono je w stu procentach z tkaniny pozyskanej z plastikowych butelek poddanych recyklingowi. Do wyprodukowania jednego trykotu potrzebnych jest 13 półlitrowych butelek. A to wszystko z myślą o przyszłości planety. Jak zwykle jest również M Performance System, który ułatwia odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci, a także zapewnia dobrą oddychalność. Z kolei tył wykonany jest w całości z udoskonalonego micromesh’u, który zapewnia lepszą przewiewność w najbardziej kluczowych miejscach i efektywnie odprowadza pot.

Nowe koszulki meczowe kosztują 299 złotych. Trykoty są już dostępne w klubowym sklepie internetowym. W Stacji Kolejorz Stadion koszulka będzie dostępna od poniedziałku. W pozostałych stacjonarnych punktach sprzedaży na terenie Poznania nowe koszulki meczowe pojawią się we wtorek, 5 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *