W miniony weekend firma Vastint odpowiedzialna za przebudowę Starej Rzeźnia w Poznaniu zorganizowała dni otwarte dla mieszkańców. Każdy chętny mógł przyjść i wraz z przewodnikiem zwiedzić to wyjątkowe miejsce. Ponadto organizatorzy zaprezentowali koncepcję przebudowy Rzeźni, aby wszyscy zebrani mogli zobaczyć jak to miejsce będzie wyglądać za kilka lat.

Historyczna Rzeźnia powstała w tym miejscu w 1900 roku na obszarze blisko 5,5 ha. Było to związane z dynamicznym rozwojem Poznania, a także przystosowaniem do ówcześnie obowiązujących przepisów. Zakład posiadał wytwórnię lodu, chłodnię i zamrażalnię. Działa tutaj także solarnia skór oraz urządzenia do przerabiania odpadków z produkcji na mączkę mięsno-kostną i tłuszcz techniczny. Do rzeźni prowadziła bocznica kolejowa ze stacji Poznań Garbary. W latach 90 XX wieku przestano wykorzystywać te budynki. Teren oczywiście ulegał stopniowej degradacji. Następnie przez długi czas miejsce to było znane jako wielkie targowisko lub wiejscy wydarzeń kulturalnych. Ostatnio Stara Rzeźnia została zupełnie zamknięta dla mieszkańców, a związane jest to z jej przebudową.

Idzie nowe

Stosunkowo niedawno podjęto decyzję o rewitalizacji Starej Rzeźni. W 2017 roku z inicjatywą zagospodarowania tego terenu wyszła firma Vastit. Jej koncepcja zakłada wybudowanie w tym miejscu mieszkań oraz biur. Ponadto inwestor we współpracy z konserwatorem zabytków zobowiązał się przywrócić dawny blask zabytkowym zabudowaniom. Oczywiście w środku zostaną przystosowane do swoich nowych funkcji. Niemniej z zewnątrz mają cieszyć nasze oczy jak mieszkańców Poznania przeszło 100 lat temu. W czasie prezentacji na hali wywieszono historyczne fotografię,  na których można było zobaczyć jak pięknie tu kiedyś było. Aż trudno sobie wyobrazić, że tak wspaniale zagospodarowano teren przeznaczony ówcześnie na rzeźnię.

Zmiany, zmiany, zmiany

Plac przed głównym wejściem od ul. Garbary będzie przestrzenia publiczną. Ma zniknąć okropny betonowy parking, a na jego miejscu pojawi się zieleń i mała architektura. Będzie to swego rodzaju nawiązanie do dawnego charakteru tego miejsca. Fragmentarycznie zostanie zachowany historyczny mur okalający Starą Rzeźnię. Natomiast miejsce to pozostanie dostępne dla mieszkańców. Oprócz funkcji mieszkalnych i biurowych, firma Vastint planuje przeznaczyć część budynków na cele kulturalne i handlowe. Ma to być teren przyjazny spacerom i spotkaniom w gronie rodziny, czy znajomych.

Teraz pozostaje nam już tylko czekać na pierwsze prace budowlane. Plany i założenia są bardzo ambitne. Miejmy nadzieję, że wszystko uda się wykonać tak jak to wygląda w założeniach i już za kilka lat będziemy mogli się cieszyć się Starą Rzeźnia w zupełnie nowej odsłonie. Poniżej możecie zobaczyć jak obecnie prezentują się historyczne budynki na terenie Starej Rzeźnia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *